Rostliny: Gazania - gazánie, sluneční květina

Poslal(a) 09.08. 2004 17:25:35 (87305 čtenářů)

Ačkoliv za označením "sluneční květina" se může skrývat i slunečnice, je tento přídomek pro gazánie víc než patřičný. Tato letnička z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) otevírá své květy pouze v době, kdy na zahradu obvykle svítí slunce ráno kolem deváté začíná rozkvétat a odpoledne kolem páté s odchodem slunce svou krásu uzavírá.

Gazánie - Gazania splendens

Rod Gazania zahrnuje více než 25 druhů, které jsou ve své domovině, jižní Africe, jednoletými i vytrvalými bylinami a některé druhy rostou dokonce jako polokeře. Do Evropy byly přivezeny již počátkem 15. století, kdy byly popsány a získaly své jméno po italském knězi Theodoru Gazovi.
Ač byly na náš kontinent přivezeny již před několika staletími čekaly na své rozšíření a širokou oblibu zvláště u nás státě až do tohoto století. Uznané osivo se u nás začalo prodávat až v roce 1962, takže se jedná v podstatě o moderní letničku.

Jak je známe
V současné době se prodávají gazánie pod latinským jménem Gazania splendens (syn. G. rigens). Tento druh je vyšlechtěn jako několikanásobný hybrid druhů Gazania longiscapa, Gazania rigens a Gazania nivea.
Rostliny jsou v době květu vysoké přibližně 30 cm. Mají hustou přízemní růžici tmavě zelených, zespodu plstnatých listů, které jsou kopinaté, celokrajné nebo laločnatě vykrajované a protáhlé. Růžice listů je sama o sobě velmi dekorativní. Začátkem června z ní začnají vyrůstat pevné, hladké stonky, dlouhé až 30 cm, zakončené jednoduchými, pestře zbarvenými úbory o průměru sedm až devět centimetrů. Terč úboru je většinou tmavý a kolem něj bývá tmavší kruh. Někdy vede i tmavší proužek podél středu jednotlivých korunních lístků a vytváří velmi působivé kresby. Barva korunních plátků může být bílá, žlutá, oranžová, starorůžová nebo červenohnědá.

Kde vypadají nejlépe
Jak již bylo řečeno v úvodu, otevírají se květy gazánií pouze za slunce, a proto je slunečně exponovaná plocha pro jejich výsadbu nejvhodnější.
Nejčastěji se gazánie pěstují v barevné směsi a na záhoně vyniknou ve větších i menších plochách určených pro pozorování zblízka, neboť na dálku květy splývají. Často jsou používány jako vhodná výplň prázdných míst v trvalkových záhonech. Velmi pěkně vyniknou též jako solitéry nebo v plošně omezených výsadbách ve skalkách, na zídkách a v kombinované výsadbě mobilní zeleně. Obzvláště vítané jsou do mobiliáře měst, kdy se jejich zásadní nevýhoda stává výhodou - své květy na noc zavírají a nenabízejí se rozjařeným nočním chodcům. Oblíbené je jejich použití na rabata záhonů a trávníkových ploch. Svými výraznými květy vhodně doplní jakoukoliv výsadbu a použití nacházejí i jako hrnková rostlina zdobící zahradní stolek či balkon.
Bohužel nelze gazánie doporučit jako řezané květiny, porotože v interiéru své květy z důvodů nevyhovujících světelných podmínek zavírají. Někteří aranžéři ovšem využívají ve svých aranžmá právě zavřené květy gazánií a často i jejich sytě zelené listy.

Co mají rády
Vzhledem k tomu, že tento druh pochází z Afriky, není v našich klimatických podmínkách schopen přezimovat, a proto jej považujeme za letničku. Dříve, když jejich semeno nebylo na trhu ještě rozšířeno, se gazánie velmi často rozmnožovaly vegetativně z matečných rostlin, které přezimovaly ve vzdušném a studeném skleníku. Dnes se ale nejčastěji množí ze semene, které vyséváme již v březnu do pařeniště. Osivo klíčí již po týdnu a dopěstované sazenice smíme vysazovat na venkovní plochy až po "zmrzlých mužích", tedy v druhé polovině května na vzdálenost 30 cm. Vysazujeme na teplé stanovište s dostatkem slunce, což je základní požadavek pro úspěšné pěstování gazánií. Půda jim vyhovuje normální, může být propustnějšího charakteru.
Na vhodném stanovišti začínají rozkvétat na začátku června a kvetou až do prvních podzimních mrazíků.
Pokud splníme tyto základní požadavky, budeme mít krásné zdravé gazánie, letničky, které patří k nejkrásnějším.

Rostlin s květy v odstínech žlutých a specilně letniček v těchto barvách a kombinacích je velký výběr. Navrhnout a vysázet si však takový záhon, který by kvetl bez ustání celé léto, neumí každý pěstitel, zvláště pokud do tajů své zahrady proniká teprve prvními krůčky. Gazánie jsou z těch vděčných, které kvetou opravdu celé léto a pokud jim pěstitel nenabídne nejvhodnější pozici, neobdaří jej sice bohatou násadou květů, ale alespoň potěší krásnými listy, kterými se zdaleka ne všechny letničky mohou pochlubit.
A věřte, že je vskutku zážitek sednout si ráno v létě před záhonek gazánií a pozorovat, jak se postupně jejich květy rozvíjejí do plné krásy
Ukázka textu z časopisu Dům a zahrada

foto Hana Vymazalová

Články: gazania gazánie

11.01. 2012
31.01 kB čtenářů
Gazania splendens - gazánie zářivá
27.07. 2002
30.11 kB čtenářů
Gazania x splendens HORT. - gazánie
11.11. 2009
43.87 kB čtenářů
Gazania - gazánie
26.05. 2017
4.66 kB čtenářů
Gazania - gazánie
Diskusní fórum / Letničky
22.02. 2020
448 čtenářů
Petúnie - pěstování
10.02. 2020
702 čtenářů
Letničky do stínu
08.02. 2020
575 čtenářů
Letničky pro listy
03.07. 2019
4.56 kB čtenářů
Surfinie - pěstování
14.05. 2019
25.49 kB čtenářů
Muškáty - poškození listů
23.10. 2018
2.48 kB čtenářů
Podzimní balkonový truhlík
03.10. 2018
86.45 kB čtenářů
Petunie, surfinie
02.06. 2018
3.49 kB čtenářů
Odstraňování uvadlých květů
23.05. 2018
2.90 kB čtenářů
Letničky - zaštipování
24.04. 2018
62.18 kB čtenářů
Letničky - výsev letniček
11.04. 2018
3.71 kB čtenářů
Lichořeřišnice - výsev
10.04. 2018
3.05 kB čtenářů
Přímý výsev