Rostliny: Paeonia suffruticosa - pivoňka dřevitá (1)

Poslal(a) 05.04. 2011 11:50:38 (36028 čtenářů)

Nosí libozvučná jména, jako „smaragdový motýl“, „král bílých lvů“ nebo „let jeřába“, a některé z nich byly ve staré Číně vyvažovány zlatem. Řeč je o dřevitých pivoňkách (Paeonia suffruticosa). Ve srovnání se svými menšími sestrami, bylinnými pivoňkami, jsou až dvoumetrové keře pivoněk dřevitých v našich krajích k vidění jen zřídka. Škoda – vždyť svou něžnou krásou předčí řadu běžně pěstovaných keřů a svou nenáročností se většině z nich vyrovnají.

Paeonia suffruticosa - pivoňka dřevitá

Od léčivé rostliny ke státnímu symbolu
Ve své vlasti, v Číně, Tibetu a Bhútánu, se dřevité pivoňky pěstují a šlechtí už více než dva tisíce let. Nejdříve byly ceněny a využívány především jako léčivé rostliny. Jejich kořeny totiž obsahují látky schopné snižovat krevní tlak. Také botanický název Paeonia připomíná jejich léčivé účinky: Paeon byl podle řecké mytologie lékařem bohů. Jeho úspěšná dráha začala podle pověsti na královském dvoře právě díky „růži bez trnů“, jak se pivoňkám někdy říkalo. Po krátké době si pivoňky získaly natolik výlučné postavení, že jejich krása i léčivé účinky byly vyhrazeny pouze členům královských rodin. Tak to bylo po několik staletí.

I proto je v Číně dřevitá pivoňka ještě dnes považována za „královnu květin“, zatímco bylinné pivoňky byly pasovány pouze na její „dvorní dámy“. Vztah ke královské květině se odráží také v umění. Nádherné květy inspirovaly básníky, a ti pak na královský rozkaz vychválili jejich krásu v četných básních, příbězích a povídkách. Také malíři objevili a velebili nádheru něžných květů.

Jejich zobrazení se objevuje na jemném porcelánu a hedvábí, ale také na oděvech, na gobelínech a v nástěnných malbách. Ve většině legend, které se o dřevitých pivoňkách dochovaly a dále se tradují, zastupují tyto rostliny lásku, krásu a štěstí, ale také bohatství, blahobyt a moc.

I díky tomuto uměleckému základu se dřevité pivoňky staly symbolem státnosti a vznešenosti i znakem majetku nejen u bohatých vrstev, ale i u chudšího obyvatelstva. Nebývalo zvláštností, že nevěsta dostala věnem jednu jedinou rostlinu pivoňky, která byla rodinným bohatstvím. Každoročně od dubna do června, v době kvetení pivoněk, žila země oslavami a opojením z nádherných květů.

Za rozmanitost a množství odrůd, které v současné době existují, vděčíme značnému úsilí šlechtitelů, trvajícímu staletí, a velké úctě, které se tyto ušlechtilé rostliny v Číně po věky těšily. Pro dávno minulé časy královské říše byly charakteristické především odrůdy s velkými a hustě plnými květy, nazývané tisícilisté. V průběhu času se objevovaly nové a nové odrůdy, které se kromě těchto původních znaků pyšnily bohatstvím barevných proměn. Ale šlechtění nezůstalo omezeno jen na Čínu. Během panování dynastie Tang (618–907) přinesli buddhističtí mniši dřevité pivoňky do Japonska. Tamní zahradníci je od té doby s úspěchem rozmnožovali a šlechtili.

Pěstební tipy
VÝBĚR MÍSTA Dřevité pivoňky by měly být vysazovány na slunné místo chráněné před větrem, dobře ale snášejí i polostín. Rostliny se rozrůstají – pomalu, zato stále. Vyhraďte jim plochu minimálně 120 x 120 cm. U úpatí rostliny by neměly růst další rostliny.

ZPRACOVÁNÍ PUDY Ideální jsou hlinité, propustné půdy. Přemokření pivoňky nesnášejí. Těžší půdy vylepšete pískem, u vlhčích vytvořte kvalitní drenáž.

VÝSADBA Od září do května. Výsadbové lože by mělo mít průměr aspoň 60 cm. Půdu ve výsadbové jámě a kolem ní nakypřete a rostlinu po výsadbě zalijte.

PÉČE Na jaře přidejte trochu kompostu, při déletrvajícím horkém počasí v létě dostatečně zalévejte. Ochrana před mrazem je nutná pouze v prvních letech po výsadbě, někdy také v teplejších oblastech, kde pozdní mrazíky mohou poškodit již rašící rostliny. Jinak chtějí dřevité pivoňky svůj klid. Nemají rády přesazování, proto jim místo vybírejte velmi pečlivě a po výsadbě se vyvarujte jakéhokoliv okopávání, rytí nebo jiných mechanických zásahů v oblasti kořenů. Na jaře je můžete přihnojit kompostem, během sezony pak několikrát zalít hnojivem pro kvetoucí rostliny. Někdy pivoňky trpí houbovými chorobami; zejména botrytidou. Pravidelně ze záhonů odstraňujte opadané listy, na podzim je můžete preventivně ošetřit fungicidem (například Rovral Flo, Rovral 50 WP, Ronilan WG). Na jaře při rašení ošetření zopakujte, teplota by měla být kolem 10 ˚C.

ŘEZ Řez není nezbytný. V pozdním podzimu můžete výhony zastřihnout nad vnějším očkem, abyste docílili lepšího rozvětvení. V předjaří odstraňte odumřelé dřevo. Pozor: Květní pupeny se zakládají už na podzim. Seříznutím se proto zbavujete části budoucích květů.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Hana Vymazalová

Články: paeonia suffruticosa

06.04. 2008
49.14 kB čtenářů
Paeonia suffruticosa - dřevitá pivoňka
14.04. 2008
47.52 kB čtenářů
Paeonia suffruticosa - pivoňka dřevitá
05.04. 2011
36.65 kB čtenářů
Paeonia suffruticosa - pivoňka dřevitá (2)
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
24.11. 2019
27.83 kB čtenářů
Rakytník - pěstování, množení
03.10. 2018
17.90 kB čtenářů
Hortenzie - množení
16.08. 2017
16.34 kB čtenářů
Fialový neznámý keř?
11.05. 2017
204.34 kB čtenářů
Hortenzie - pěstování
25.04. 2017
60.85 kB čtenářů
Tamaryšek - pěstování
04.04. 2017
6.99 kB čtenářů
Mandloň obecná - pěstování
02.04. 2017
51.48 kB čtenářů
Ptačí zob - výsadba, střih
21.03. 2017
8.46 kB čtenářů
Svída - množení řízkováním
18.03. 2017
6.54 kB čtenářů
Šeřík - výsadba
17.03. 2017
10.45 kB čtenářů
Okrasné keře - kdy sázet?
17.03. 2017
7.42 kB čtenářů
Zlatice - řez
01.12. 2016
22.59 kB čtenářů
Komule Davidova - pěstování